HONG KONG – 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO GO ZOBACZYĆ

Podróż do Chin zakończyliśmy w Hong Kongu. Po trudach zimowej podróży przez południowo-wschodnie Chiny miałam poczucie, jakby miasto przytuliło nas swoim ciepłym powietrzem 🙂 Hong Kong to zdecydowanie inny świat. Inny w stosunku do Chin. Dużo bardziej europejski, mocno naznaczony śladami kolonizatora – Wielkiej Brytanii.

Przedstawiamy Wam 5 (totalnie subiektywnych) powodów, dla których warto zobaczyć Hong Kong:

1. POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

Już od momentu wjazdu do Hong Kongu miasto zrobiło na mnie niesamowite wrażenie, głównie ze względu na jego położenie. Zatoka znajdująca się pomiędzy górami, a we wszystko wkomponowane jest wielomilionowe miasto. Widok można podziwiać z kolejki linowej zbudowanej nad miastem.

Zobaczcie zdjęcia:

2. BUDDHA TIAN TAN

Kolejką dostaliśmy się do ogromnego posągu Buddhy – Tian Tan, znajdującego się na wyspie Lantau. Jest to najwyższy na świecie posąg Buddhy w pozycji siedzącej wykonany z brązu. Ma 34 metry wysokości i by do niego dojść trzeba pokonać 268 schodów. Na szczycie tego wzgórza aż czuje się jakąś mistyczną energię…

3. MAGIA DISNEYLANDU

Ten punkt chyba nie wymaga długiego komentarza. Jeśli nie lubisz bajkowego świata Disneya – nie wiem, czy mogę Ci ufać :)! A tak poważnie – jeśli, tak jak ja, wychowywaliście się na przepięknych opowieściach kreowanych przez tę wytwórnię – koniecznie odwiedźcie Disneyland. Ten w Hong Kongu jest świetnie wkomponowany w przestrzeń i wyśmienicie ją wykorzystuje (na przykład podczas spływu rzeką śladami Tarzana). W styczniu nie było tam bardzo tłoczno, a więc na szczęście obyło się bez kolejek. Jak dla mnie – bomba – dosłownie skakałam z radości 🙂

4. POŁĄCZENIE AZJI Z WIELKĄ BRYTANIĄ

W Hong Kongu czuliśmy się bardziej jak w Londynie niż w Szanghaju. Ludzie żyją tam dość intensywnie, szybko. Jedni biegną do pracy, inni robią zakupy. Nie ma tam głośników na co drugiej lampie ani dziesiątek policjantów na każdym skrzyżowaniu. Chodząc ulicami miasta można zobaczyć, jak ogromny wpływ wywarła na to miejsce kultura europejska, a konkretniej kultura brytyjskiego kolonizatora. Na każdym kroku widać, jak Azja miesza się tutaj z brytyjskością.

5. DOCENIENIE WOLNOŚCI

To, że zdecydowaliśmy się zakończyć naszą chińską podróż w Hong Kongu nie było przypadkiem. Chcieliśmy zobaczyć, co odróżnia Hong Kong od Chińskiej Republiki Ludowej. Nasuwa nam się jedna odpowiedź: wolność. Odgórnie sterowane społeczeństwo chińskie zachowuje się inaczej niż cieszący się zdecydowanie większymi swobodami mieszkańcy Hong Kongu. Ma się nawet wrażenie, że Hong Kong wibruje tą energią swobody. Patrząc na te dwa miejsca, czekając aż Chiny przejmą pełne zwierzchnictwo nad Hong Kongiem i obserwując protesty mieszkańców miasta – nie sposób nie docenić wolności, którą cieszy się większość Europejczyków.

Byliście w Hong Kongu? Jakie były Wasze wrażenia?

Madzia

Dodaj komentarz